Skip to content

Vispārīgas tīmekļa vietnes

Pieejamība

Pēdējoreiz atjaunināts:

Unilever ir apņēmies nodrošināt pieejamību, daudzveidību un iekļaušanu, kā arī ilgtspējīgu pieeju katram no šiem svarīgajiem jautājumiem. Mēs uzskatām, ka visiem mūsu patērētājiem un viesiem ir jābūt iespējai piekļūt mūsu tīmekļa vietnēm, un mēs vienlaikus cenšamies nodrošināt vizuāli bagātīgu lietotāja pieredzi.

Mūsu pieeja

Mēs cenšamies padarīt pieejamu un iekļaujošu saturu un dizainu par daļu no visa, ko darām uzņēmumā Unilever. Viens veids ir izveidot pieejamību jau no paša sākuma, lai pēc iespējas vairāk cilvēku varētu izmantot un baudīt mūsu vietni. Mēs esam guvuši lielus panākumus, taču zinām, ka vienmēr varam darīt vairāk.

Mēs esam izveidojuši savu vietni tā, lai tā būtu pieejama, izmantojot izplatītas palīgtehnoloģijas un dažādus veidus, kā cilvēki skatās tiešsaistes saturu. Piemēram:

  • Mēs esam pievienojuši dažādām lapām vairāk navigācijas orientieru, lai ekrāna lasītāju lietotāji varētu ātrāk saprast un pārvietoties saturā.
  • Varat pārvietoties un piekļūt lielākajai daļai interaktīvo elementu, izmantojot tikai tastatūru un palīgtehnoloģijas.
  • Mēs esam noņēmuši animētus komponentus, piemēram, karuseļus, un jūs varat arī apturēt visas citas animācijas, izmantojot atskaņošanas/pauzes pogu.
  • Lielākajai daļai attēlu, izņemot dekoratīvos, ir alternatīvais teksts. Alternatīvais teksts lietotājiem ar redzes traucējumiem nodrošina rakstisku attēla aprakstu.
  • Daudzās mūsu tīmekļa lapās ir audio un video saturs, un, kur vien tas ir iespējams, mēs piedāvājam teksta alternatīvu, tostarp subtitrus un atšifrējumus.
  • Viss saturs tiek mērogots vienādi galddatoros, planšetdatoros un mobilajās ierīcēs, un mūsu tīmekļa lapas ir optimizētas, lai izmantotu pārlūkprogrammas tālummaiņas funkcionalitāti.
  • Lai gan mēs nevaram kontrolēt trešo pušu saturu un komponentus, mēs darām visu iespējamo, lai nodrošinātu, ka tie ir pieejami un lietotājam draudzīgi.

Cik pieejama ir mūsu vietne?

Šī vietne ir izstrādāta, lai atbilstu Tīmekļa satura pieejamības vadlīniju (WCAG) 2.1 versijai AA līmenim, un mēs to pastāvīgi pārskatām, lai uzlabotu gan pieejamību, gan lietojamību. WCAG ir starptautiski saskaņotas vadlīnijas par to, kā padarīt digitālo saturu pieejamāku cilvēkiem ar invaliditāti.

Pie kā mēs šobrīd strādājam?

Mēs ņemam vērā pieejamību un lietotāja vajadzības izstrādes stadijā un pēc tam pārskatām savus projektus ar pieejamības ekspertiem, lai nodrošinātu, ka izmantojam labākos variantus, lai padarītu mūsu vietni pēc iespējas draudzīgāku lietotājam. Ikreiz, kad pievienojam jaunu funkcionalitāti, mēs to rūpīgi pārbaudām, lai nodrošinātu, ka tai var piekļūt, izmantojot palīgtehnoloģijas. Vietnes izstrādes un kvalitātes nodrošināšanas procesā esam integrējuši arī pieejamības testēšanu.

Mēs apzināmies dažas pieejamības problēmas un strādājam, lai tās novērstu. Piemēram:

  • Mēs zinām, ka ne visi mūsu PDF faili ir pilnībā pieejami. Mēs strādājam, lai nodrošinātu, ka vairāki vietnē esošie PDF faili ir pieejamā formātā, un mēs cenšamies nodrošināt, lai visi jaunie PDF faili atbilstu visām prasībām.
  • Mēs izmantojam video visā vietnē, lielākajai daļai ir kodēti subtitri un/vai apraksti. Mēs strādājam, lai pārbaudītu un atjauninātu visus videoklipus, kuri neatbilst visām prasībām.

Palīdzība ar pieejamību (1. iespēja)

Ja jums ir kādas grūtības, izmantojot mūsu vietni, lūdzu, informējiet mūs, aizpildot mūsu saziņas veidlapu un atlasot izkrītošo opciju “Atsauksmes par vietni”. To var atrast mūsu kontaktu veidlapā, kas atrodas mūsu kontaktu lapā. Lūdzu, norādiet ziņojumā “pieejamību”.

Lūdzu, dodiet ziņu, ja jums ir kādi komentāri vai ieteikumi par to, kā mēs varam uzlabot jūsu pieredzi.

Mūsu mērķis ir apstiprināt visus jautājumus piecu darba dienu laikā.

Palīdzība ar pieejamību (2. iespēja)

Ja jums ir kādas grūtības, izmantojot mūsu vietni, lūdzu, informējiet mūs, aizpildot mūsu saziņas veidlapu un atlasot izkrītošo opciju “Atsauksmes par pieejamību”. To var atrast mūsu saziņas veidlapā, kas atrodas mūsu kontaktu lapā.

Lūdzu, dodiet ziņu, ja jums ir kādi komentāri vai ieteikumi par to, kā mēs varam uzlabot jūsu pieredzi.

Mūsu mērķis ir apstiprināt visus pieprasījumus piecu darba dienu laikā.

Back to top