Przejdź do zawartość

Ogólne strony internetowe

Ułatwienia dostępu

Ostatnia aktualizacja:

Firma Unilever z zaangażowaniem podchodzi do ułatwień dostępu, różnorodności i włączenia, a także do zrównoważonego podejścia do tych ważnych zagadnień. Uważamy, że wszyscy nasi klienci i goście powinni mieć dostęp do naszych witryn internetowych i jednocześnie dążymy do tego, aby zapewnić bogaty wizualny komfort obsługi.

Nasze podejście

Podejmujemy działania, aby dostępne i włączające treści oraz projekty były elementem wszystkiego, co robimy w firmie Unilever. Jednym ze sposobów jest uwzględnianie ułatwień dostępu od samego początku, aby jak najwięcej osób mogło w pełni korzystać z naszej witryny internetowej. Wykonaliśmy już wiele pracy, ale wiemy, że zawsze możemy zrobić coś więcej.

Stworzyliśmy nasza witrynę z myślą o tym, aby była dostępna i wyposażona w technologie wspomagające oraz dostosowana do różnych sposobów przeglądania treści w Internecie. Przykładowo:

  • Dodaliśmy więcej znaków nawigacyjnych na różnych stronach, aby osoby korzystające z czytników ekranu mogły szybciej zrozumieć treści i poruszać się po stronie.
  • Nawigacja i dostęp do najbardziej interakcyjnych elementów są możliwe przy użyciu klawiatury i technologii wspomagających.
  • Usunęliśmy elementy animowane, takie jak karuzele, a inne animacje można zatrzymać za pomocą przycisku odtwórz/wstrzymaj.
  • W większości obrazów, z wyjątkiem tych, które są dekoracyjne, zastosowano tekst alternatywny. Tekst alternatywny zapewnia użytkownikom z uszkodzeniem narządu wzroku pisemny opis obrazu.
  • Wiele naszych stron internetowych zawiera treści audio i wideo i jeśli to możliwe, zapewniamy alternatywę tekstową, w tym podpisy i transkrypcje.
  • Wszystkie treści są skalowane tak samo na komputerach stacjonarnych, tabletach i urządzeniach przenośnych, a nasze strony internetowe są zoptymalizowane pod kątem funkcji powiększania w przeglądarce.
  • Nie mamy wpływu na treści i komponenty podmiotów zewnętrznych, ale robimy co w naszej mocy, aby były dostępne i przyjazne dla użytkownika.

Jaka jest dostępność naszej witryny internetowej?

Strona została opracowana w sposób, który zapewnia zgodność z wytycznymi dotyczącymi dostępności treści internetowych (WCAG) 2.1 na poziomie AA, ponadto nieustannie monitorujemy stronę w celu zwiększania dostępności i użyteczności. WCAG to uznawane na całym świecie wytyczne w zakresie zwiększania dostępności treści cyfrowych dla osób z niepełnosprawnościami.

Nad czym pracujemy obecnie?

Dostępność i wrażenia użytkownika uwzględniamy już na etapie projektowania, a następnie weryfikujemy nasze plany przy pomocy ekspertów, aby mieć pewność, że zachowujemy zgodność z najlepszymi praktykami, tworząc stronę jak najbardziej przyjazną dla użytkownika. Zawsze gdy dodajemy nową funkcję, testujemy ją staranie, aby mieć pewność, że można uzyskać do niej dostęp za pomocą technologii wspomagających. Testowanie dostępności uwzględniliśmy również w procesach rozwoju i zapewnienia jakości strony internetowej.

Mamy świadomość istnienia pewnych problemów w zakresie dostępności i pracujemy nad ich rozwiązaniem. Przykładowo:

  • Wiemy, że nie wszystkie dokumenty w formacie PDF są w pełni dostępne. Pracujemy nad tym, aby dokumenty, które obecnie są na stronie, były do pobrania w dostępnym formacie, a także dążymy do tego, aby wszystkie nowe pliki PDF były zgodne z wymogami.
  • Na stronie wykorzystujemy materiały wideo, z których większość zawiera napisy, których nie można wyłączyć lub takie, które można wyłączyć. Pracujemy nad tym, aby przeprowadzić audyt każdego materiału wideo i zaktualizować w razie potrzeby.

Pomoc w zakresie ułatwień dostępu

W przypadku jakichkolwiek trudności z korzystaniem z naszej witryny internetowej poinformuj nas o tym, wypełniając formularz kontaktowy i wybierając w rozwijanym menu opcję „Opinia na temat tego serwisu”. Można ją znaleźć w formularzu kontaktowym na stronie skontaktuj się z nami. W wiadomości zaznacz „dostępność”.

Chcemy również poznać wszelkie uwagi i propozycje dotyczące usprawnień w zakresie doświadczeń użytkownika.

Na wszystkie pytania odpowiadamy w ciągu pięciu dni roboczych.

Wróć do góry